Lambalı Transistörlü Amfi Farkı

Lambalı Transistörlü amfi farkıLambalı Transistörlü Amfi Farkı

Transistörler alt ve orta frekanslarda tatminkar bir performans sunabilir ancak tiz seslerin aktarımında tüplerin yanına bile yaklaşamazlar.
Sıradan bir tüp, terini bile silmeden 40 bin Hz.lik bir frekansı aktarabilir. Zaten bu yüzden radyo istasyonlarının vericilerinde bugün bile tüpler görev yapar.
Bir başka açıklama; akışkan sinyal iletimleri sayesinde elektron tüplerinin sinyal gecikmesi sonucu seslerde zamanlama tutarsızlığına neden olan yarı iletkenlerin aksine daha istikrarlı ve doğru bir ses sunmaları.
Gitar amfilerinde tüplerin tercih edilmeleriyse tamamen farklı nedenlerden. Hi-fi piyasasının aksine gitaristler tüplere asla sırt çevirmedi. Başlangıcından günümüze elektro gitaristler için tüplü anfiler hep kalite normu oldu. Nitekim hi-fi tutkunlarının adını bile duymak istemeyeceği distortion elektro gitaristler için vazgeçilmez bir müzikalite unsuru.
50’li yılların fender amfilerinde kullanılan trafo, kapasitör v.b. parçaların toleransları ve kapasiteleri bugünkü benzerlerine kıyasla o kadar düşüktü ki, amfileri fazla açtığınızda distortion kaçınılmaz oluyordu. Herhalde mühendisler, rock müzisyenlerinin bu dizayn kusuruna bayılacaklarını rüyalarında bile göremezlerdi…
Lambalı Transistörlü amfi farkıTransistörler çok küçüktür ve çok az enerji isterler.
Transistörler çok daha uzun çalışma ömrüne sahiptirler
Transistörler her an çalışmaya hazır durumdadır (lambaların flaman gerilimi sorunu) Çalışma voltajları çok daha azdır. Pille bile çalışırlar. Lambalar gibi cam değildir kırılmaz.
Peki ama bu lambanın hiç mi üstünlüğü yoktu. Olmaz olur mu?Lambalar vakumlu oldukları için gürültüsü yoktur.
Yine lambalar vakumlu oldukları için yüksek empedanslıdırlar.Lambalar transistörlerden daha doğal ve sıcak sesler üretirler.

Lambalı transistörlü amfi farkı 
adlı makalemizi okudunuz diğer yazılarımıza da bakınız.
Facebook sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız . https://www.facebook.com/KozyatagiGitarVeBateriDersi
Gitar kursu için bizi aramayı unutmayınız.

Leave your comment