Konsantrasyon Problemini Aşmanın Yolları

Konsantrasyon Problemini Aşmanın YollarıKonsantrasyon Problemini Aşmanın Yolları

1- Sadece Tek İş Yapın
Herhangi bir çalışma yaparken sadece o işle ilgilenin. Onun haricinde başka bir işle uğraşmayın.
Fransa’nın eski başkanlarından Clamencau’nun başarısının sırrını soranlara verdiği cevap bu gerçeği yansıtır. “Başımı tararken, saçlarımdan başka bir şey düşünmem.”

Konsantrasyon problemi nasıl çözülür

Enstruman çalışma sırasında dikkati dağıtan unsurlardan birisi de aynı anda çok çalışma isteğidir. Bir taraftan armoni çalışırken bir taraftan teknik çalışma isteği, aynı zamanda televizyonda oynanan dizinin sonucunun ne olacağı merak konusu olabiliyorsadikkat dağılabilir.
Öğrenci, bu unsurlar arasında zihinsel gelgitler yaşar. Bu durumun yaşanmaması için bu farklı unsurları tek duruma indirmek gerekir.

Konsantrasyon Problemini Aşmanın Yolları

2- Çalışmalarınızı Sevin
Başarılı olan insanların yaptıkları işleri çok sevdiklerine şahit oluruz. Çalışmalarıyla adeta bütünleşirler. İnsan sevmediği işi yapamaz. Yapmak zorunda kalsa da enerjisini tam kullanamaz.
Enstruman çalışmak için duygularınızın pozitif olmasını beklemeyin. Eyleme geçin. Burada 2 yol söz konusu olacaktır.
Birincisi severek yaptığınız çalışmalar. Çalışma güdüsünü harekete geçiren unsur sevme duygusudur. Bu durumda başarı oranı yüksektir. Duygu davranışa pozitif etki yapmaktadır.
İkincisi ise davranışın duyguyu değiştirmesi gerekir. Kendinizi başarısız hissettiğiniz için çalışmayı sevmezsiniz, çalışmaya başlamak istemezsiniz. Çalışmak için çalışma sevgisinin oluşmasını beklemeyin. Enstruman çalışmaya başladıkça o konuya karşı tutumunuz yavaş yavaş olumsuzdan olumluya doğru değişecektir. Çalışmadaki ısrarınız zamanla olumsuz duyguların değişmesine neden olacaktır.
Anlama oranı arttıkça sevginiz de artacaktır.

Konsantrasyon nasıl sağlanır

3- Çalışmalarınızın Sonucunu Düşünün
Çalışmalarınızın sonucunu düşünerek hareket edin. Sonuçta neler görecek, neler hissedecek ve ve neler yaşayacaksınız. Sizlere neler kazandıracaktır veya neler kaybettirecektir. Sonucu hesap ederek hareket edenlerin yanılma payı az olacaktır.
Enstruman çalışmayla neler kazanacaksınız. Rakiplerinizin geri planda bıraktığınızı, hedeflerinizi aşama aşama gerçekleştirdiğinizi ve mutlu tabloya adım adım yaklaştığınızı görün. Müzikte ilerlemelerde bu hazzı yaşayın. Özellikle bu durumu çalışmadan önce zihninizde yaşayın.
4- Zihinsel Hazırlık Yapın
Çalışmaya başlamadan önce, yapacağınız çalışmayla ilgili zihinsel hazırlık yapın. Ne kadar çalışacaksınız neyi çalışacaksınız, hangi materyalleri kullanacaksınız. Niçin çalışıyorsunuz. Bunlarla ilgili ön hazırlık yapınız.
Yapacağınız çalışmayla ilgili bilinçaltına çalışma komutu gönderin. Bilinçaltı size yapacağı çalışmayla ilgili materyal toplayacaktır. Çalışma öncesindeki hazırlığınız, çalışma süresinde karşılaşacağınız engelleri aşma dirayetini verecektir.

Konsantrasyon geliştirme

Gitar kursu için bizi arayınız.
Bateri kursu için facebook sayfamıza bakınız. https://www.facebook.com/KozyatagiGitarVeBateriDersi

Leave your comment